Oszustwa rekrutacyjne

Jest kilka rodzajów oszustw rekrutacyjnych. Zawsze zaczynają się tak samo od ogłoszenie w necie, w prasie, albo spamowej wiadomości w skrzynce mailowej. Ale są różne motywy.

Oszustwo rekrutacyjne i kradzież tożsamości

Któregoś pięknego dnia dostajecie spamującego maila, a w nim propozycję pracy, jako Financial Agent, manager w firmie handlowej, w każdym razie w jakiejś porządnej wg opisu firmie. Oczywiście mail przychodzi z jakiegos fałszywego adresu mailowego, w treści jest podany kontakt na skrzynkę jakiegoś darmowego serwisu emailowego typu hotmail.com. Już to powinno ostrzec, że żadna prawdziwa firma tak nie robi.

Niestety wielu ludzi tego wszystkiego nie zauważa i odpowiada na maila. Oczywiście ktos odpowiada i przesyła swoje CV. W odpowiedzi czytacie, że wasze CV jest great i prosza was o kopię dowodu tożsamości, numer konta bankowego i oczywiście proponują pracę. Praca ma polegać na tym, że będzie dostawać na konto pieniądze, a potem je rozsyłać do wskazanych osób poprzez sewis Western Union, przecież są np. firmą handlową i kupują towary. A może będzie jakiś inny powód, pracownikom brakuje gotówki. Mogą to być najróżniejsze miejsca na świecie, gdzie każą wam przesyłac pieniądze. I tak wygląda wasza praca. Już po 2 dniach dostajecie pierwsze pieniądze, zgdonie z umową zostawiacie sobie ileś procent za fatygę. Cieszyscie się, łatwy zarobek.

Niestety pieniądze pochodzą z phishingu, a chodziło o pranie pieniędzy, gdyż nieświadomie uczestniczycie w procederze wyłudzania pieniędzy i wy jesteście wg Policji winni, gdyż ukradzione pieniądze z kart kredytowych wchodzą na wasze konto. Nie pochodzą z tamtej firmy. Na wasze nazwisko zostal np. założony fałszywy sklep internetowy, ktoś kupuje np. telewizor i wy dostajecie te pieniądze. Za kilka dni macie Policję w swoich drzwiach. Natomiast wy jesteście tzw. money mule - mułem pieniężnym. Przeczytaj więcej o całym procederze, który składa się z kilku etapów.

Nigdy nie odpowiadajcie na ogłoszenie rekrutacyjne, które nie wiadomo od kogo jest, a tym bardziej wysyłajcie im swoje CV, itd.

Oszustwa rekrutacyjne dotyczące fałszywego zatrudnienia

Jest to po prostu fałszywa rekrutacja. To oszustwo jest na ogół skierowane do specjalistów z jakiejś dziedziny. Po prostu dostajecie ofertę pracy za granicą na naprawdę dobrych warunkach. Oczywiście odpisujecie, bardzo łatwo przechodzicie rekrutację, a potem macie przyjechać do pracy. Kombinacji jest wiele, np. musicie kupić bilet samolotowy w fałszywym sklepie internetowym, albo każą wam przesłać pieniądze za wizę, czy pozwolenie na pracę, albo zapłacić za z góry mieszkanie... Nic finezyjnego, po prostu wyłudzenie pieniędzy.

fałszywa oferta rekrutacyjna

Jak się chronić.

Przede wszystkim sprawdzić firmę, jeżeli adres mailowy się nie zgadza, to oznacza, że ta firma wcale tego maila do was nie wysłała. Jeżeli adres mailowy należy rzeczywiście do wskazanej w wiadomści firmy należy sprawdzić do kogo nalezy strona internetowa. Inną sprawą jest, że żadna prawdziwa firma nie będzie od was chcieć pieniędzy, ani wskazywać w jakim sklepie internetowym macie kupić bilet samolotowy.