Oszustwa loteryjne

Oszustwa loteryjne są bardzo popularne w sieci. Po prostu dostajecie maila, że właśnie zostaliście wylosowani w loterii i wygraliście nagrodę. Oczywiście, musicie się skontaktować na podanego maila. Potem dostajecie odpowiedź, w której jest napisane, że musicie wpłacić najpierw jakąś sumę pieniędzy.

Fałszywa Staatloterij

Staatloterij rzeczywiście istnieje, ale oni nie mają nic wspólnego z mailami, które przychodzą na wasze maile. Po prostu nigdy się nie kontaktują w taki sposób ze zwycięzcami. Po drugie, skoro nie braliście udziału w tej loterii, to jak mogliście wygrac?

fałszywy email od staatloterij

Przykład powyżej pokazuje, że mail wygląda bardzo autentycznie. Adres mailowy na pierwszy rzut oka pochodzi z domeny staatloterij.nl. Jednak, gdy zobaczymy jednak nagłówki maila, tzw. headers, to jednak widzimy inne dane. Choć treść maila powinna budzić wasze zastrzeżenia, gdyż dlaczego chcą odpowiedź na innego maila? Można odwiedzić stronę staatloterij.nl i sprawdzić podane numery telefonów. Są fałszywe. Dzwonić do oszustów nie radzę, gdyż cena za połączenie może was niemile zaskoczyć.

nagłówki fałszywego emaila od staatloterij

Spójrzmy na Reply-To:, zwróćcie uwagę, że jest tam adres z gmail.com. Czyli jak klikniecie w programie pocztowym na odpowiedz, to ujrzycie, że chcą odpowiedź na gmail.com. Która normalna firma tak robi?

Staatloterij.nl ostrzega nawet przed takimi mailami na swojej stronie.