Oszukanie firmy - wyłudzenie pieniędzy za nieistniejący towar

Oszustwo jest skierowane na duże firmy handlowe, dlatego po angielsku jest nazwane Company Fraud, które chcą zakupić jakieś towary, a ktoś je oferuje. Najczęściej dostajecie maila z ofertą towarów, które wasza firma może zakupić. Na ogół jest to bardzo dobra oferta, ale adres mailowy jest często z darmowych serwerów pocztowych typu: yahoo.com, hotmail.com, itd. Ostrzeżenie: żadna normalna firma nie używa darmowych skrzynek mailowych. Należy potwiedzic jakoś swoją tożsamość. Teraz są 2 scenariusze: firma, która sprzedaje towar nie istnieje, albo jest to jakaś jedna osoba, której ukradziono tożsamość. Przeczytaj kradzież tożsamości. W drugim wypadku dużo trudniej wykryć oszustwo. Szansa na odzyskanie pieniedzy równa prawie zeru. Natomiast nieistniejącą firmę łatwo zidentyfikować przy użyciu normalnych metod sprawdzających (GUS).

Oszuści bardzo często żądają 10% zaliczki przed wysłaniem towaru, który nigdy nie dociera do was. Bardzo często proszą o wpłatę przy pomocy serwisu Western Union, albo firmy typu Escrow Service. Uwaga: fałszywy Escrow Service. Wtedy należy mieć już przekonanie, że są to oszuści.

Innym scenariuszem jest, gdy oszuści żądają całości wpłaty i przy użyciu Escrow Service, czyli firmy, która zabezpiecza transakcję, jedyny problem, że firma Escrow jest fałszywa i wasze pieniądze znikają.

Oszukanie firmy - wyłudzenie towaru

To oszustwo właściwie podpada pod inny typ oszustwa internetowego - advance fee fraud, ale dotyczy głównie firm, więc tutaj też musi zostać opisane. Schemat jest prosty, po prostu zgłasza się do was firma z jakiegos kraju lub osoba indywidalna, która chce zakupić wasze towary. Na ogół się nie targuje i płaci np. czekiem bankierskim, wystawionym przez jakiś wiarygony bank. Czek jest fałszywy! Czek jest też na wyższą sumę, niż opiewa faktura za towar, stąd nazwa advance fee fraud. Oszust wtedy prosi o zwrot nadwyżki przy użyciu Western Union. Natomiast czek jest tak dobrze podrobiony, że wasz lokalny bank uzna go za prawdziwy, dopiero po 2 tygodniach dowiadujecie się, że nie można go zrealizować i jesteście do tyłu za nadwyżkę, a może i towar.

Drugim scenariuszem jest użycie fałszywego Escrow Service. W tym wypadku dostajecie potwierdzenie od firmy typu Escrow, że pieniądze są wpłacone, a wy musicie wysłać towar, gdy zostanie on odebrany pieniądze wejdą na wasze konto. Oczywiście nigdy nie wejdą.

Jak się chronić przed oszustwem

Jeżeli mamy dane firmy należy je sprawdzić (w Polsce GUS). Sprawdzić dokładnie od kogo przyszedł email. Na ogół poważna firma posiada własne adresy mailowe i nie musi korzystać z darmowych skrzynek. Jeżeli strona www tej firmy istnieje, to sprawdźcie właściciela w bazie whois.org, czy dns.pl. Jeżeli dane są ukryte, to oznacza, że nie można ufać takiej firmie. Ale uwaga: dane mogą być fałszywe - skradziona tożsamość. Oglądając wpis z bazy whois można też przeczytać ile czasu domena istnieje, jeżeli istnieje kilka dni, to też nie można za bardzo wierzyć. Jeżeli chodzi o osobę, której ukradziono tożsamość, to też długość istnienia domeny ma też znaczenie. Jeżeli wiadomośc przyszła w spamie, to też nie wierzyłbym w taką ofertę. Jeżeli jest to firma z zagranicy można też skontaktować się z ambasadą kraju, z którego pochodzi firma w celu weryfikacji danych. Nie należy wierzyć w zbyt dobre oferty. Jeżeli oferent towaru chce zapłaty nie na konto, a przy użyciu sewisu np. Western Union, czy Escrow Service to na 99.9% mamy do czynienia z oszustem.

Jeżeli ktoś wam oferuje czeki bankierskie, czy użycie Western Union, czy Escrow Service, a ten też np. oferuje użycie Western Union, to możecie być pewni, że jest to oszustwo. Innym objawem oszustwa jest pośpiech. Firmy na całym świecie używają trasferów bankowych do swoich rozliczeń, a nie rozliczeń, które nie są w odpowiedni sposób dokumentowane!

Jest to oszustwo, które dopiero wchodzi na polski rynek, więc można się spodziewać co raz więcej poszkodowanych, obecnie są to sporadyczne przypadki. Jeżeli firma jest w Polsce należy sprawdzić jej dane w GUS - http://www.stat.gov.pl/regon/ .

Niestety nie mogę pokazać przykładów tym dziale, gdyż firmy bardzo chronią swoje dane. Nawet jak zostali oszukani, to nie chcą tego pokazywać publicznie.