Nieuczciwe firmy reklamowe i interaktywne

Często dzieje sie tak, że jakaś firma chce zamówić stronę internetową. Po czym prezes zleca to swoim pracownikom, którzy nie bardzo rozumieją całą procedurę. Zgłaszają się do jakiejś agencji reklamowej, albo interaktywnej, aby ta wszystko im zorganizowała i wystawiła fakturę. Firma dostaje stronkę www, wszystko działa, maile są itp. Nic nie widać na pierwszy rzut oka.

Nagle koszty obsługi informatycznej są jakieś wysokie, odnowienie domeny kosztuje trzy razy drożej, niż płacą znajomi, powinno być maksymalnie 120 złotych, a jest 400-600 złotych. Prezes myśli, koniec, chce zatrudnić inną firmę i wtedy zaczynają się schody. Na ogół te firmy chcą dość dużych pieniędzy za rozstanie, gdyż jest podpisana umowa wieloletnia. Nagle okazuje się, że firma ofiary nie jest właścicielem swojej własnej domeny, nie jest właścicielem swojego np. serwera wirtualnego, a jest nią agencja, która stworzyła stronę www. Za wasze pieniądze kupili wszystko na siebie. Wg prawa oni wygrywają. Temida jest ślepa, ale też i bezsilna w tej sytuacji. I potem sie okazuje, że jeszcze przez dwa lata musicie płacić po 10 tysięcy złotych rocznie za tzw. obsługe techniczą, cokolwiek pod się kryje. Agencje też mają swoich prawnikow. W Polsce tego typu oszustwa są już plagą.

Jak się uchronić przed oszustwem

Należy mieć elementarną wiedzę z zakresu www. Na pewno ktoś w firmie ma i tej osobie zlecić zakup domeny, serwera i przede wszystkim kupić na własną firmę. Potem sprawdzić faktury. Wtedy wy panujecie nad sytuacją. Wybrać zaufaną agencję reklamową, czy interaktywną. Wtedy, gdy chcecie zmienić webmastera, czy agencję, to zmieniacie, wy płacicie za domeny i serwer, wasza firma musi być właścicielem domeny i serwera. Nie należy też kupować domeny u byle kogo, ale poprzez firmy, które mają akredytację NASK.pl w przypadku domen polskich i akredytację ICANN w przypadku domen globalnych.

Zakup domeny przez inne firmy grozi tym, że ją utracicie.

Jak walczyć z oszustem

polska temida, która zajmuje się oszustwami internetowymi

Należy skontaktować się z UOKiK i tę sprawę zgłosić. W krajach bardziej cywilizowanych, niż Polska tego rodzaju sprawy lądują w sądzie i oszukani, czy też naciągnięci klienci wygrywają, a nieuczciwe firmy muszą zapłacić na prawdę wysokie kary i często dostają zakaz prowadzenia działalności. Wiele agencji zajmuje się też oszustwem domenowym.

Agencje reklamowe - inne oszustwa