Jak i gdzie bezpiecznie kupić domenę internetową

Poniżej link do listy firm w Polsce, które mają akredytację NASK. Większość z tych firm ma również akredytację ICANN nie bezpośrednio, ale np. poprzez firmę Verisign Global Registry Services, która jest operatorem domeny typu .com. Niektóre firmy współpracują w tym zakresie z firmą Tucows. W każdym razie firmy z listy poniżej są zaufane.

http://www.dns.pl/porozumienie/partner.html

Lista firm akredytowanych przez ICANN http://www.icann.org/registrars/accredited-list.html

Jak sprawdzić czyja jest domena

Polskie domeny: http://www.dns.pl/cgi-bin/whois.pl i tam wpiszcie nazwę swojej domeny, wynik tej konfrontacji zaskoczył już niejednego polskiego biznesmana, który zakupił domenę w złej firmie;

domeny globalne: ogólnoświatowa baza whois.org.

Mozna też prościej, np. wejść na stronę www, którejś akredytowanej firmy sprzedającej domeny i sprawdzić, czy jest wolna, oczywiście jest zajęta, więc kliknąć słowo whois. Uzytkownicy Uniksa, Linuksa wpisują tylko w terminalu whois nazwadomeny plus rozszerzenie .com, .net, .org itd.

Kupowanie domeny, ciąg dalszy

A propos firm z akredytacją NASK. Niektóre z nich mają tzw. programy partnerskie z innymi firmami i te firmy sprzedają domeny w imieniu firmy matki. Są to na ogół firmy hostingowe, które chcą poszerzyć swoją ofertę podpisują taką umowę z lepiej stojąco finansowo firmą. Taki zakup również jest bezpieczny. Tutaj apelowałbym do wszystkich firm, prowadzących taką działalność w trosce o klienta, aby pisały na swoich stronach z kim mają umowę (tak np. robi wp.pl, która ma umowę z firmą az.pl). Podobnie jest też z firmami sprzedającymi domeny globalne poprzez programy partnerskie z firmami takimi jak: Verisign, Tucows, itd. Zakup u takiego oficjalnego partnera też jest bezpieczny i właściwy. Ceny są mniej więcej takie same, zarówno u głównego źródła, jak i również u partnera.

Przeczytaj też tematy dotyczące oszustw